IPA a APA – naše nové Klenoty

Rodina Hradeckých Klenotů se tento týden rozrostla o dva nové speciály, IPA 15° a APA 13°.

 

IPA 15°

Svrchně kvašené pivo typu India Pale Ale s charakteristickou vysokou hořkostí a intenzivním aroma díky chmelům Summit, Centennial, Cascade a Citra.

APA 13°

Osvěžující svrchně kvašený speciál zlatavé barvy. American Pale Ale je středně hořký s výrazným  aroma amerických chmelů. Skvěle se hodí k burgerům, steakům a grilovaným masům.

 

Svrchně kvašená piva mají starší historii, než naše spodně kvašená piva plzeňského typu. Ve středověku se pro delší trvanlivost pivo vařilo silnější a více chmelené, protože chmel chrání pivo před bakteriemi. Jednu nevýhodu tato piva ale měla: kvasí při teplotě kolem 15° – 20°C a kvasinky během kvašení stoupají nahoru na hladinu. A protože tehdy nebylo možné kontrolovat prostředí tak dobře jako dnes, kvasinky na vzduchu reagovaly s bakteriemi a to pivu neprospívalo.

U spodně kvašených piv plzeňského typu se kvasinky usazují na dně a navíc kvasí při teplotě kolem 8° – 12°C, takže se mohla vařit celoročně. Asi proto jsme jim přišli na chuť a ta svrchně kvašená v 19. a 20. století ustoupila. Nyní se pro svou širokou paletu chutí a vůní vrací zpět. Tak přivoňte a ochutnejte, jak je vaříme v Hradci 🙂

Na zdraví a pivo v duši!